Prvič: letos je bilo moje branje predvsem japonsko obarvano. Od petindvajsetih prebranih knjig jih je bilo kar enajst povezanih z Japonsko - ali so jih napisali japonski avtorji, ali so se dogajale na Japonskem, ali pa so uporabljale japonski način ustvarjanja umetniških del. Bila je to svojevrstna izkušnja.
Drugič: vsako leto preberem manj knjig. Bi me to moralo skrbeti? Niti ne. Preberem pač toliko knjig, kot jih lahko. Več zaradi pomanjkanja časa pač ne gre. Za branje porabim vsaki prosti trenutek. In še kakšnega več. Vem, da bodo spet prišla leta, ko bo tega časa več, kot ga je bilo letos. Se že veselim!
Moje knjige leta 2017 so:
- Elena Ferrante: Genialna prijateljica 4/5 Od knjige, ki jo tako zelo hvalijo in o kateri se je tako veliko pisalo, sem pričakovala bistveno več.
- Otfried Preußler: Krabat 5/5 Odlična mladinska knjiga, napisana po sagi Užiških Srbov. Knjiga pokaže, kako zelo pomembna je svoboda.
- Natsume Soseki: Koprnenje 5/5 Tako zelo japonsko!
- Haruki Murakami: Brezbarvni Tsukuru Tazaki in njegova leta romanja 4/5 Haruki Murakami kot Haruki Marukami.
- Haruki Murakami: Wenn der Wind singt 4/5 Murakamijev prvi roman.
- Svetlana Makarovič: Zima vezilja 4/5 Haikuji.
- John Steinbeck: O miših in ljudeh 5/5 Novela, ki zadane v dno srca. O prijateljstvu. O socialni in rasni prikrajšanosti.
- Jurij Hudolin: Osnove ljubezni in zla Dober prikaz razmer v današnji Sloveniji s pronicljivimi modrostmi, v pisatelju lastnem slogu. Na žalost pa je to tudi vse.
- Stephen King: The Bazaar of Bad Dreams 4/5 Kratke zgodbe. Ja, so grozljive. Ene so boljše, druge precej slabše.
- Isabel Allende: Japonski ljubimec 3/5 Naja.
- Mojca Kumerdej: Kronosova žetev 4/5 Favoritinja za letošnjega kresnika.
- Yoko Ogawa: Zärtliche Klagen 4/5 Moderno japonsko.
- Shusaku Endo: Samuraj 4/5 Zgodovinski roman o malo znani pustolovščini japonskega samuraja. O njegovi plovbi preko Tihega ocena, tik pred tem, ko je samuraj Tokugawa Japonsko osamil od ostalega sveta.
- Banana Yoshimoto: Lebensgeister 4/5 Še enkrat moderno japonsko.
- Amélie Nothomb: Der japanische Verlobte 4/5 Ko se zaljubita mlada Belgijka in mlad Japonec... Bo kljub kulturnim razlikam šlo?
- Haruki Murakami: Concerning the Sound of Train Whistle in the Night Zelo kratka zgodba, ki je nastala iz drobca, ki je odpadel od enega izmed Murakamijevih romanov.
- Yukio Mishima: The Temple of the Golden Pavilion 4/5 O z zlatom prevlečenem budističnem templju v Kyotu, ki je preživel naravne nesreče in vojne; ne pa shizofrenih možgan mladega meniha
- Goran Vojnović: Figa 3/5 Kresnik 2017.
- Kurt Vonnegut: Klavnica pet 4/5 Na znanstveno-fantastični način o bombardiranju Dresdna.
- Tadej Golob: Jezero 4/5 Slovenska kriminalka, po kateri bo posnet tudi film. Odličen uvod v serijo romanov o inšpektorju Tarasu Birsi.
- Thomas Mann: Čarobna gora 5/5 Moja najljubša knjiga vseh časov me nikoli ne razočara.
- Florian Illies: 1913 5/5 (zima, pomlad, poletje, jesen) O letu, imenovanem tudi Poletje stoletja, ko je kazalo, da je vse mogoče in ko je nastalo presenetljivo veliko še danes visoko cenjenih umetniških del.
- Katharina Winkler: Modro okrasje O okrasju, ki ga svojim ženskam priskrbijo (muslimanski) moški.
- Haruki Murakami: Von Beruf Schriftsteller 5/5 Odlični eseji, ki so odgovori na klasična vprašanja bralcev pisatelju, kot so: Kako to, da ste začeli pisati knjige? Kako pišete romane? Kaj menite o literarnih nagradah? Mislite, da se moramo bati za prihodnost literature? ... in tako dalje. Odlična zbirka. O tem Murakamijevem delu sem pisala ob recenzijah mnogih drugih knjig, ki sem jih prebrala v letu 2017.
- Charlotte Lucas: Dein perfektes Jahr 4/5 Knjiga z božičem v srcu.
Knjige, ki sem jih le delno prebrala:
- Alma Karlin: Japonske novele, Samotno potovanje, Popotne skice O čem je svetovna popotnica pisala v teh delih, lahko preberete v mojih poročanjih s potovanja po sledeh Alme Karlin na Japonskem (prvi del in drugi del)
- Christine Liew: Geschichte Japans Zgodovina Japonske, napisana na zelo zanimiv način.
- Eiji Yoshikawa: Musashi To je knjiga, ki sem si jo naložila na svojega kindla pred odhodom na Japonsko, ker sem se bala, da mi bo na dolgem poletu zmanjkalo materiala za branje. Šlo naj bi za klasični samurajski roman, ki je pristno japonski. Japoncem pomeni nekaj takega kot Američanom Gone with the wind. Ni bilo časa, da bi ga v celoti prebrala:( Mogoče kdaj drugič. Obsežen roman v več knjigah je sicer preveden tudi v slovenski jezik.
🎄💗🎄💗🎄💗🎄💗🎄💗🎄💗🎄💗🎄💗
Srečno novo leto
2018
Ni komentarjev:
Objavite komentar
Komentarji so zaželeni:) in nemoderirani. Lahko so tudi anonimni;)